a kezem | Dupuytren betegség, tenyéri hegesedés?

A Dupuytren kontraktúra a tenyér vagy az ujjak tenyér felőli kötőszövetes elváltozása. Enyhébb esetben csomók, súlyosabb formában „kötegek” jelennek meg a bőr alatt – utóbbi miatt az ujjak a tenyérbe lapulnak, nem lehet őket kinyújtani. A betegség főként férfiaknál fordul elő, 40-50 éves koruk körül, de nőknél is jelentkezhet, leggyakrabban 60 év felett.

Ritkán, de megesik, hogy a betegség kialakul a talpon, vagy férfiaknál a nemi szerven, vizelési nehézséget és erekciós zavart okozva. (Mindkét forma megjelenhet a tenyér megbetegedésével együtt vagy csak önmagában).

Mi okozza?

A kór pontos eredetét nem ismerik. Egyes esetekben megjelenhet örökletesen, de hajlamosító tényezők még a cukorbetegség, az epilepszia és az alkoholbetegség. Gyakrabban fordul elő olyan munkásoknál, akiknek tenyerét extrém terhelés éri, pl. az aszfaltbontás vagy ütvefúrás során.

Mik a tünetei?

  • A betegség enyhe formájában a tenyérben vagy valamelyik ujj/ujjak tenyér felőli oldalán csomók keletkeznek a bőr alatt. A csomók nem fájnak, és nem akadályozzák a kéz mozgását.
  • Súlyosabb esetben „kötegek” jelennek meg a csomók mellett, az ujjat/ujjakat nehéz kinyújtani, a fogás nehézkessé válik.
  • A betegség legsúlyosabb, elhanyagolt formáiban az érintett ujjakat nem lehet kinyújtani, azok (általában a gyűrűs- és a kisujj) „belefekszenek” a tenyérbe, a kéz használhatatlanná válik. Az ujjak közti bőr begombásodhat, elfertőződhet, súlyos gyulladás alakulhat ki.

Hogyan diagnosztozálják?

A sajátos tünetek alapján jól felismerhető, az orvos egyértelműen meg tudja állapítani.

Hogyan lehet gyógyítani?

Enyhébb esetben, amikor a csomók még nem fájnak, és nem akadályozzák a kéz mozgását, általában nincs szükség kezelésre. Viszont folyamatosan figyelni kell az kéz és ujjak állapotát! A tünetek rosszabodása esetén szükség lesz beavatkozásra.

Amennyiben a csomók fájnak, „kötegek” is megjelennek a tenyéren, az ujjat/ujjakat nehéz kinyújtani, kezelésre (pl. kifejezetten erre a problémára kifejlesztett folyadék injekciózására), vagy műtétre van szükség.

Igen ritkán, de a legsúlyosabb esetben sajnos az ujj amputációjára is szükség lehet, amennyiben hosszú ideje fennálló betegség miatt annak vérellátása és idegellátása is károsodott.

A műtét és rehabilitáció rendje:

Vizsgálatok
Műtét
Műtét után
  1. A beteg ujj/tenyér vizsgálata után laborba és EKG-ra is el kell menni (beutalót a vizsgálatot végző orvos ad).
  2. A műtéti beavatkozás időtartama az eset súlyosságától és a betegség kiterjedéstől függően több órát is igénybe vehet.
  3. Hat órás megfigyelés a műtétet követően.
  4. Haza lehet menni (súlyosabb esetkenél gipszsínben), a műtéti sebben ún. drainekkel. Otthon a kezet felpolcolni, a beteg ujjat pedig finoman mozgatni kell.
  5. Drainkivételre és kötéscserére vissza kell menni 2 nappal a műtét után.
  6. Végső varratszedésre jelentkezni kell 10-14 napon belül.
  7. A műtéti seb gyógyulása két hetet vesz igénybe.
  8. Teljes gyógyulás - aktív gyógytornával! - a műtéttől számítva 6-8 héten belül várható az esetek többségében. A gyógyulási idő hónapokra is kitolódhat, de csak a legsúlyosabb, legelhanyagoltabb esetekben.

Dr. |  Fontos! Akár az injekciózás, akár a műtét jelenti a megoldást, csak kézsebésznek szabad elvégeznie, mert mindkét beavatkozás speciális képzettséget, nagyfokú jártasságot és egyedi tervezést igényel. Jómagam kézsebész vagyok, ezért tudom, milyen körültekintésre van szükség ahhoz, hogy elkerüljük a műtét utáni, nemkívánatos szövődmények kialakulását. Forduljon hozzám bizalommal!